Yükleniyor...

Fiat Marka Otomobillerin Türkiye Macerası

İtalyan Fiat, 1899 yılında Torino’da kurulmuş dünyanın önde gelen otomobil üretici firmalarından biridir. Fiat ismi, Fabbrica Italiana Automobili Torino kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Kurucusu Giovanni Agnelli, “herkes için otomobil” sloganıyla otomobil üretimine başladığı zamandan bu yana uzun hem dünyada hem ülkemizde en çok tercih edilen otomobil markalarından biri haline gelmiştir.

Fiat, kurulduğu günden sonra, sadece otomobil değil, traktör, tren, gemi ve uçak üretimine geçen firma, Amerika’da da art ardına fabrikalar kurdu. Her bütçe için uygun araç üretimi ile kısa zamanda otomobil dünyasının devleri arasına girdi. 50’li yıllardan itibaren seri üretime başladığı modelleri ile de her geçen gün büyüdü. Sadece ürettiği otomobil sayısı yönünden de büyümedi. Diğer başka markalar ile işbirliğine gitti. Kimini bünyesine katta kimi ile ortak oldu.

Şu an FiatLanciaMaseratiJeepFerrariAlfa Romeo ChryslerDodge ve Iveco gibi markaları bünyesinde barındırmaktadır. Fiat 124Panda, 500PuntoBravoMarea, AlbeaLineaPalioFiorinoDobloScudoDucatoCromaSienaStiloİdea ve Strata gibi modeller üretilmektedir. Birçok ülkeye araç satışı gerçekleştiren Fiat, herkes için özel araç üretimi gerçekleştirmektedir. Agea gibi yeni nesil araç modelleri de otomobil piyasasındaki yerini aldı.

Türkiye’de Fiat otomobillerinin tarihi

Koç grubunun desteğini arkasına alan Fiat markası servis ağı ve yedek parça gücü ile Türkiye’nin Renault otomobilller ile beraber Türkiye’nin en önemli iki otomobil markasından biri haline geldi.

1971 yılında Fiat, yabancı lisanslı Murat 124 üretimine başlamıştır. Fiat 124 şasesine oturtulan bu araç, Türkiye’nin en çok tercih edilen yerli araç unvanına sahiptir. Fiat’ın Mirafiori modelinden devşirme, Murat 131 model araçlar da aynı zamanda Türkiye yollarına girdi.

Efsane, Hacı Murat'ın üretimi 1977 yılında üretimi durdurulmuştur. 1984 yılında ise Murat 124, Serçe adıyla yeniden piyasaya çıkmıştır. 1995 yılında ise Serçe üretimi de tamamen durdurulmuştur. Bu tarihten sonra 'kuş serisi' daha popüler hale gelmiştir.

Hacı Murat isminin de ilginç bir hikayesi var. Murat üretildiği yıllarda hacca gitmek için hacılar Murat 124 satın almaya başladı. Bu tarihten sonra Murat 124, "Hacı Murat" ismiyle anılmaya başlandı. Murat 124 ise ‘efsane’ olarak isimlendirilmektedir. Son yıllarda Türkiye’nin simgesi haline gelen Murat 124, klasik araç meraklılarının tercihi haline geldi.

1981 yılında güncellenen Türkiye Tofaş serisi, ‘ŞahinDoğan ve Kartal’ marka arabaları piyasaya sundu. 2004 yılına kadar üretime devam eden kuş serisi, yerini Siena ve Palio gibi markalara bıraktı. Lpg uyumlu üretilen kuş serisi, parça kategorisinde de oldukça hesaplı özelliklere sahiptir. Tofaş 2004 yılından sonra Azerbaycan ve Mısır ülkelerine kaydı.

Hollanda Tofaş'ın kitlerini satın alıp Etiyopya’da Şahin’i üretmeye devam etti. Bir süre sonra Çin arabaları bu araçların yerini aldı. Yani Dünya da da ŞahinDoğanKartal ve Murat araçların üretimi şu an itibariyle tamamen durmuş durumdadır.

Türkiye'de üretilen Fiat kategorisindeki Palio araçlar da en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. TempraUno ve TipoMareaAlbea, gibi araç modelleri de büyük ilgi görmüştür. Linea modeli de kısa bir süre önce son modelini üretip yerine Egea modeline bırakmıştır.

Fiat Kuş Serisi ülkemizde çok ilgi görmüştür. Ki halende ikinci el piyasasında da her 10 otomobilden 5 i diyebiliriz ki kuş serisi araçlardır.

Şahin'in şasi orjini İtalya’da üretilen Fiat modeli Regata modelinden gelmektedir. Kolay üretim için kaporta kıvrımlarından oldukça feragat edilmiştir. Biraz da, daha ucuz malzeme kullanımı ile ülkemize özgü bir hal ve model olmuştur.

Arkadan çekişli Şahin, ülkemizde en çok tercih edilen araçlar içerisinde yer aldı.

Aslında kullanımı zor olan araçlar içinde yer alır. Özellikle sert vites geçirmesi ile bilinir. Bazı ehliyet hocaları bu araçta araç kullanmayı öğrenirseniz her aracı rahat kullanırsınız derlerdi. Modifiyeli Şahin modası başladı. Hızlı gençler arasında şahin bu modayla beraber bir anda marka haline geldi.

Tüm bunların birleşimiyle Türkiye’de en çok kazaya karışan araçta Şahin oldu. Biraz ucuz malzeme, biraz metal yorgunluğunun da etkisi ile ortadan ikiye bölünen çok şahin kazasına şahit olduk.

Abartılı egsozlar, kesik amortisörler ve deri döşemeler, Şahinle özdeşleşen modifiye seçenekleri haline geldi. Şahin Türkiye'de genç arabası olarak ün yaptı.

Doğan ve Kartal serisi ise Şahin kadar tutulmadı.

Kartal, daha çok kargo, taşıma, firmalarınca tercih edildi. Doksanlı yıllarda misal PTT, kargo işlemleri için Kartal’ı tercih etti. Daha sonra Kartal yerini Doblo markaya bıraktı.

Kahraman araba olarak isimlendirilen Kartal, daha çok ticari kimliğe sahip bir araçtır. Donanım olarak daha lüks olan Doğan olan modeldi.

Ancak son yıllarda Doğan marka araçlara da ilgi arttı. Şahin ekonomik, Doğan lüks, Kartal ticari özelliklere sahipti.

Fiat Markalı Araçların Alım, Satım Durumu

Araç alım ve satım işlemlerinde ŞahinDoğan ve Kartal, Türkiye piyasasında halen önemli bir yere sahip. Tabi bu modellerin bulunduğu piyasaya artık kinci elden ziyade 6.,7. El demek daha doğru olur.

PalioAlbea modelleride keza halen bütçesi dar kişiler için ikinci el araç piyasasının yıldızı modellerdir. 90’lı yılların modelleri ile 2005-2006 yılları modellerinde elbette aracın kullanım durumuna bağlı pek çok arıza ile karşılaşmaktayız.

Bu yıllarda model alıp satarken modelden ziyade aracın genel durumuna bakarak değerlendirme yapmak en doğrusu olacaktır.

Araç alım ve satım işlerinde tercih edilen ister model olarak eski kuş serisi, ister yeni fiat modelleri PalioPuntoGrande PuntoEvoLineaEgea çok tercih edilen model araçlardır.

Özellikle eski modelde olsalar çok yoğun hem orijinal hem muadil parça bolluğu Fiat markasını ikinci eli güçlü bir marka yapmıştır.

Ticari kategoride Fiorino da çok tutuldu. Dayanıklılığı, boyutları ile çok sevildi. Fiat’ın zayıf kaldığı alan daha çok bir üst segment ticari araçlar. Midibüs, minibüs segmenti. Bu alanlar da DucatoSdudo modelleri olsa da başka marka araçlara liderliği kaptırdılar.

Ancak binek ve ticari segmette, parça ve servis sorunu yaşamayan Fiat, oto alım ve satım sektöründe Renault model araçlar ile beraber ilk ikiyi paylaşır.

Multijet motorları ile yakıt ekonomisi de getiren araçlar giderek artan parça kalitesi ve işçilikleri ile rekabeti olan otomobil piyasasında lider kalmaya devam edecek gibiler.

Piyasa da yoğun olarak bulunmaları sebebi ile bizde Fiat model araçlar hakkında uzman bir ekibe sahibiz. İzmir Oto Ekspertiz firması olarak, TSE uyumlu son model ekspertiz makine ve ekipmanlarımız ile  araçların motor, kaporta ve ön düzen gibi aksamlarını detaylı olarak incelemekteyiz. Detaylı ekspertiz hizmetimiz ile motor testikaporta durumu, fren ve süspansiyon testleri ile  aracın tüm aksamları hakkında net, rakamsal veriler ile bilgi vermekteyiz. Kurulduğumuz günden bu yana 30 binden fazla aracın ekspertiz hizmetini gerçekleştirmiş bir firma ve araç ekspertiz firmaları içinde İzmir’in en beğenilen ve en çok olumlu yorum alan firmasıyız.

BMW Oto Ekspertiz | Mercedes Oto Ekspertiz | Audi Oto Ekspertiz | Volkswagen Oto Ekspertiz | Alfa Romeo Oto Ekspertiz | Hyundai Oto Ekspertiz | Kia Oto Ekspertiz | Renault Oto Ekspertiz | Seat Oto Ekspertiz | Honda Oto Ekspertiz | Ford Oto Ekspertiz | Land Rover Oto Ekspertiz | Citroen Oto Ekspertiz | Opel Oto Ekspertiz | Jaguar Oto Ekspertiz | Maserati Oto Ekspertiz | Mazda Oto Ekspertiz | Skoda Oto Ekspertiz | Volvo Oto Ekspertiz | Toyota Oto Ekspertiz | Mini Oto Ekspertiz | Porsche Oto Ekspertiz | Infiniti Oto Ekspertiz | Peugeot Oto Ekspertiz | Dacia Oto Ekspertiz | Chevrolet Oto Ekspertiz | Isuzu Oto Ekspertiz | Jeep Oto Ekspertiz | Chrysler Oto Ekspertiz
izmir oto ekspertiz telefon numarası izmir oto ekspertiz whatsapp hattı