fbpx
Fatih Caddesi No:93 Çamdibi Bornova İZMİR (Halkbankası 1. Sanayi Şubesi Karşısı) TEL: 0 232 445 53 53 GSM: 0 555 699 96 97

İzmir Oto Ekspertiz | Türkiye'nin Noter Beyanlı İlk Oto Ekpertiz Firması

Araç Boyası Bakımı

Otomobil boyasını korumak için belirli zamanlarda ve düzenli aralıklarla araç temizliğinin yapılması gerekir. Bunu için piyasada bulunan çeşitli araba mumları ve cilaları vardır. Her ne kadar bazı otomobil üreticileri, ürünlerinin uzun ömürlü sonuçlar verdiklerini iddia etseler de, aracınızın dış cephesinin çekici görünmesi için, birkaç ayda bir herhangi bir ürünü tekrar uygulamanız gerekebilir. Özellikle yeni araç aldıysanız, orijinal parlaklığı muhafaza etmeye çalışırken, boyaya zarar verecek şekilde detaylandırma yapan ürün kullanmaktan kaçınılmalıdır. Aracınızın parlaklığını korumak için aşağıda listelenen ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Arabayı Temizleme

Aracınızın dış görünümünü korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, aracı düzenli olarak yıkamak ve şampuanlamaktır. Ticari güç yıkamaları birkaç ayda bir kullanmanız oldukça yararlıdır. Araç yıkanırken, aracın yüzeyi ile basınç püskürtücüsü arasında iyi bir mesafe bıraktığınızdan emin olun, böylece boyaya zarar vermezsiniz. Mesafeyi ayarlamak konusunda emin değilseniz, profesyonel yardım alabilirsiniz.

Doğru Balmumu Kullanma

Her boya türü, parafinlendiği zaman farklı tepki gösterir. Bu yüzden aracınızda hangi boya maddesinin kullanıldığını bulmanız ve boyaya uyan detaylandırma ürünleri satın almanız gerekir. Aksi taktirde bazı ürünler zımpara etkisi yaratabilir ve arabayı orijinal parlaklığından uzaklaştırabilir.

Boya Kremi

Yakın zamanda aracınızı boyattıysanız ya da yeni araç satın aldıysanız, boyayı korumak için aşındırıcı olamayan bir boya kremi kullanmalısınız. Aşındırıcı olmayan klimalar küçük miktarlarda püskürtülmelidir. İyi sonuçlar almak için kullanma talimatına uyulmalıdır.

Kil

Kaliteli bir kil kullanırsanız, daha iyi bir bitiş ve belirgin bir parlaklık elde edebilirsiniz. Yüzeye uygulamadan önce, aracın boya temizleyicisi ile temizlendiğinden emin olmalısınız. Aracın çizilmesini önlemek için, aracın dış yüzeyinde çalışırken daima doğru aplikatör pedini veya yumuşak bir havlu kullanmayı unutmayın. Aracınıza detaylandırma ürünlerini veya kili nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız, yapmanız gerekenleri tamamlamak için çevrimiçi öğreticiler ve kılavuzlardan yardım alabilirsiniz.

Astarlama

Otomobilin cilalanması ve parlatılması iyi sonuçlar verirken, arabayı uzun süre zarar görmemesi için alt kat ve pas önleyici ile korumak gerekir. Araba metali oksitlendiğinde, pas belirginleşerek aracın yüzeyini yok eder. Özellikle nem oranının yüksek olduğu bir yerde yaşıyorsanız, paslanmayı önleyecek tedbirler almalısınız.

Çiziklerin Tespiti

Aracın paslanmasını önlemek dışında küçük çizikleri de düzeltmelisiniz.  Eğer çizik çok derin değilse, iyi bir parlaklık elde etmek için sadece boyaya dokunarak ve sürtünme bileşimi ile bitirmelisiniz. Eğer çizik derinse ve metali ortaya çıkarıyorsa, etkilenen bölgeyi boyamadan önce çevreleyen boyayı zımparalayın ve astar uygulayın.