< < < < < Araçlarda Egzozdan Neden Su Gelir?
Fatih Caddesi No:93 Çamdibi Bornova İZMİR (Halkbankası 1. Sanayi Şubesi Karşısı) TEL: 0 232 445 53 53 GSM: 0 555 699 96 97

İzmir Oto Ekspertiz | Türkiye'nin Noter Beyanlı İlk Oto Ekpertiz Firması

Araçlarda Egzozdan Neden Su Gelir?

Araçlarda Egzozdan Neden Su Gelir? Araçlarda Egzozdan Neden Su Gelir? İzmir Oto Ekspertiz

Otomobilleri rölanti halde çalışırken gördüğünüzde zaman zaman egsozdan su aktığını fark etmiş olabilirsiniz. Egsozdan su gelmesi genel olarak normaldir. Motor bazen egzozdan su atabilir. Su damla damla gelebilir. Sabahları gelen bu su damlacıkları bir sorun değildir. Motor ilk etapta ilk mazotu harcamaya başladığında bir kısmını egzozdan dışarı atar. Motorun içinde biraz nem kalabilir. Motor yavaş yavaş ısındıkça egzoz tarafından dışarı atılır. Bu kısma kadar bu durum normaldir.

Havanın, soğutma siteminde kalması, motorun hararet yapması ve genleşme kapağında arıza mevcut ise motordaki conta hasar alabilir. En kötüsü hararet yapmasından ise, motordaki conta erime durumuna geçer ve bozulma meydana gelir. Contanın baskı altında kalıp işlevini yitirmesi ise su basıncı ile ilgili bir sorun olduğunun işaretidir. Soğutma suyu, yanma odasına karışır. Sonrasında su, motor yağına karışabilir ve egzozdan dışarı atılır. Motor sağlığı için zararlı olan bir durum ise, motorun bu gibi durumlarda su eksiltmesidir. Bu durumlarda müdahale edilmesi gerekir. Sonrasında önüne geçilemez hasarlara neden olabilir. Conta hasar aldı ise egzozdan su atılır. Yağın içine su karıştı ise yağ bozulmaya başlar. Bu durumda ise, motor istenilen gibi yağlanma yapmaz. Sonrasında motordaki belli başlı parçalarda yağlanmanın az olmasından yada hiç olmamasından dolayı sorun büyür.

Motordan kısa mesafeli yollarda egzozdan su gelmesi normal karşılanır. Motordaki ayarlar genel olarak sıcak koşullar düşünülerek yapılmıştır. Motor soğuk ise tutarsızlık normaldir. Şayet termostatla alakalı bir sorun var ise motor su ısıtmayabilir. Acilen bakılması gerekir.